22 Aralık 2016 Perşembe

Siyah Noktalarımdan Nasıl Kurtuldum ?

Uzun zamandır istenen bir yazıydı. Benev Bha exfoliator yazımdan sonra özellikle gelmeye başladı Siyah noktalar ve kurtulma yöntemleri hakkında sorular.
Öncelikle şunu yazayım : Söz konusu siyah noktalar ise " bir kez kullanacaksınız ve sonsuza kadar siyah noktalardan kurtulacaksınız " diye bir şey yok. Siz cilt tipinize uygun olan bakımı ihmal ettiğiniz anda siyah noktalar yine kendisini gösterecek.
Bu yüzden; siyah noktalarla mücadelede ilk adım; cilt bakımınızda kullandığınız temel ürünlerin ( yüz temizleyici jel; nemlendirici vb ) cilt tipinize uygun olduğundan emin olmaktan geçiyor. Lütfen cildinize kendi kendinize teşhis koymayın. Yıllar içerisinde cilt durumunu olduğundan daha kötü hala götüren; " aslında çok iyi markalar kullanıyorum; ama hiçbiri işe yaramadı; yüzüm mahvoldu " dedirten de budur. Lütfen bir uzmana gidin. Zaman zaman bazı markalar eczanelerde ve büyük alışveriş merkezlerinde cilt analizi günleri de düzenliyor. ( Gerçi bunlar çoğunlukla o markanın envai çeşit ürünlerini size satmaya çalışmaları ve sizin birkaç ürünle o koltuktan kalkmanızla sonuçlanıyor. Yine de tüm ısrarlara rağmen alıp almamak size bağlı  ^^ ) 
Kullandığınız ürünün cilt tipinize uygun olması önemli çünkü cilt tipinize uygun olmayan cilt bakım ürünleri ile cildinizdeki yağlanmayı daha da arttırmanız ya da kurutmanız işten bile değil. 

İkinci adım cilt tipinize uygun bakım ürünlerinizi düzenli olarak, aksatmadan kullanmaktan geçiyor. Bir rutininiz olsun ve bu rutinin dışına çıkmayın çok acil durumlar dışında. Mesela ben uzunca bir süredir sabahları sadece su ile yıkıyorum yüzümü. Akşamları makyajımı  çıkarıyorum; yüzümü yüz temizleyicisi ile yıkıyorum ve tonikleyip nemlendiriyorum.
Cildim yağlı olduğu için haftada 1 kez kil maskesi ( şu an apivita 'nın yağlı ciltler için olan yeşil kil maskesi ve freeman kil maskesini dönüşümlü olarak kullanıyorum ) yapıyorum ve 2-3 günde bir benev bha exfoliator kullanıyorum.

Cildim bu düzen içerisinde eskisi kadar yağlı değil; ama doğru bakımı yaptığım için nemsiz ve kuru da değil. Tüm bunlar siyah noktaları tamamen bitiriyor mu ? Var olan siyah noktalardan sadece yüzünüzü yıkayarak kurtulamazsınız. Temizlemeniz ve siyah nokta oluşumunu azaltacak, gözeneklerin belirgin görünümünü de haliyle hafifletecek bha içeren ürünlerden geçiyor minimum siyah noktalı burun ve çevresine sahip olmak.

Mesela Benev bha exfoliator kullanmaya başladığımdan beri yanak bölgesi , çene gibi yerlerde bile siyah nokta yok gibi. Burun bölgesinde ise çok yakından incelemedikçe belli olmasa bile yüzün diğer bölgelerine göre daha çabuk ve daha fazla siyah nokta oluşabiliyor. Bunun için de haftada bir siyah nokta burun bantlarından yardım alıyorum.

Özetle siyah noktalardan kurtulmak tedavi ile akneden kurtulmak gibi bir şey değil. Bakım süreklilik istiyor ve siz bakımı aksattığınız anda geri geliyorlar. Ciltteki gözenekler yağ ve kir ile dolduğunda size siyah nokta olarak geri dönecek. Haftada 1-2 kez kullanılacak bha içeren losyon, krem vb cilt bakım ürünleri siyah noktaları azaltmada en büyük yardımcı. ( cyrene de bha içeren yeni bir professional seri çıkarmış. %1 ve %2 Bha losyonlar tam da bu amaçla kullanılabilir. Aklınızda bulunsun )
Özetle
1. Cilt tipinize uygun ürünler
2. Cilt bakımında süreklilik  şart.
3. Bha'yı da rutine eklerseniz daha pürüzsüz ve siyah noktasız cilt hayal değil.

Bu arada siyah nokta burun bandı demişken; memnun kaldığım siyah nokta bantlarını da yazayım. Aslında ikisinin de blogda yazısı var ama öncesinde Watsons siyah nokta burun bandı kullanıyordum; fena da değildi. Sonra ona ulaşmak zorlaşmaya başlayınca bim siyah nokta burun bandı olarak da bulabileceğiniz rituel de beaute kullanmaya başladım. Bir kutuda 6 adet siyah nokta burun bandı var; oldukça da başarılı.

Cyrene Aha/ Bha exfoliating gentle cleansing gel 'i gün aşırı kullanıyorum. Bunun da yazısını yakın zamanda bloga yazdım. Yağlı cildim için olabilecek en hassas temizleyici ve cildimdeki yağlanmayı da kontrol altına alıyor kurutmadan.

Benev Bha exfoliator ise içerdiği salisilik asit ile gözenekleri yağ ve kirden arındırıyor. Siyah nokta oluşumunu azaltıyor. Cilde daha berrak ve canlı bir görünüm veriyor. Bha yüzdesi oldukça düşük; ama garip bir şekilde etkili bir ürün. 
Cyrene Bha losyonları yukarıda yazdığım için açıklamasını tekrardan yapmıyorum . %1 Bha losyonu 60 ml ve 50 küsür liralık fiyatıyla da uygun ^^


Ps: bu yazı aylardır taslaklarda bekliyordu.  Yazıya fırsat bulur bulmaz fotoğraf da ekleyeceğim; ama bir süre böyle kalacak mecburen:/ Kullandığım ürünler Cyrene 'in bha/aha exfoliating temizleme jeli dışında güncel. Yaz mevsiminden beri Himalaya herbals 'ın yağlı karma ciltler için uygun temizleme jelini kullanıyorum. Hazır siyah nokta bandı olarak bim siyah nokta bandı kullanıyorum ama bununla birlikte toz jelatin ve yarım kaşık sütü mikrodalgada 15-20 sn ısıtıp kendi siyah nokta temizleyicimi kendim de yaptığım oluyor. Performansı hazır siyah nokta bandına yakın; banyo ya da kil maskesinden sonra yaparsam daha iyi.


1 yorum :

  1. Cilt tipimiz birbirine benzemediği için muhtemelen bu ürünler yerine başkalarını koymam gerekecek ama yararlşı bir yazı olmuş gerçekten, eline sağlık :)

    YanıtlaSil

Konuyla ilgili sorularınız için yorum bırakmanız yeterli ^^
spam, reklam ve link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.