25 Ekim 2015 Pazar

Makedonya' dan Ne Alınır || Kozmetik

Daha önceden ülkelere göre kozmetik alışverişi ; hangi ülkeden hangi kozmetik markaları alınabilir altında bir yazı serisine başlamıştım; fakat uzun zamandır da devamını getirmiyordum.
Makedonya 'dan ne alınır? Makyaj ürünleri fiyatları Nasıl? Makedonya'da kozmetik markaları nelerdir konulu bir yazı ile seriye devam etmek istedim.

Öncelikle Neden Makedonya?

Vizesiz gidilebildiği için özellikle son yıllarda Türk turistlerin akınına uğramış durumda. Biz yolumuzun üzerinde olduğu için Makedonya'ya 2-3 gün ayırmıştık; ama gitmeden önce klasik " buradan ne alabilirim; hangi markalar var" vb araştırmalarım ilk kez sonuçsuz kalmıştı. Çünkü internette Makedonya'dan alışveriş veya özel olarak kozmetik- makyaj ürünleri alışverişi konusunda neredeyse hiç bilgi yoktu.

makedonyadan alisveris ne alinir blog
lush kiosk in skopje city mall 

Makedonya 'da kozmetik seçenekleri oldukça sınırla. Başkent Üsküp 'te  kozmetik adına alışveriş yapabileceğiniz birkaç yer var. Bunlardan çoğu alışveriş merkezleri içerisinde. Bunun dışında bazı marketlerdeki kozmetik standlarında değişik markalar görebilirsiniz.
Yeni alışveriş merkezlerinden Skopje city mall 'da bir Lush kiosk var. Ramstore Mall 'da ise Lush mağazası mevcut. Lush kozmetik Makedonya fiyatları Amerika ve tabii Avrupa fiyatlarından daha ucuz.  Mesela normalde 20 euro civarına satılan Lush Rub Rub Rub yaklaşık 40 liraya geliyordu.

makedonyadan hangi markalar alinir ne bulunur
lush fresh handmade cosmetics - skopje city mall - ramstore mall

Yine Skopje city mall ve şehir içinde pek çok yerde DM ( Drogerie markt ) var.  Klasik DM markası balea dışında artık Türkiye 'de satılmaya da başlayan Manhattan, Catrice ile Türkiye 'de artık satılmayan Bourjois gibi markalar satılıyor. Asıl farkı envai çeşit Almanya orijinli tek kullanımlık maskeleri, minik cilt bakım ampulleri vs vs. Fiyatlar tabii ki diğer Avrupa ülkelerindeki fiyatlarından biraz daha uygun. ( Denar farkı )

makedonyadan neler alınabilir yorum balea urunleri
balea maske - goz ve dudak cevresi icin

macedonia cosmetics dm face food cosmo
dm 'de satılan maskelerden biri - face food


Bunun dışında Makedonya 'da kozmetik alışverişi yapabileceğiniz bir yer de şehirde birkaç şubesini bulabileceğiniz Cosmo adlı kozmetik marketler. Bizdeki Gratis, Watsons ya da Cosmetica marketlere benziyor.  Aylık , bazen de haftalık broşürlerle belirli ürünlerde indirim yapıyorlar. Daha fazla marka ve daha fazla ürün çeşidi var. Özellikle Skopje City Mall içerisindeki Cosmo oldukça büyük. Sizi yardım istemediğiniz müddetçe gelip sizi rahatsız etmiyorlar.


Hem makyaj ürünleri; hem cilt bakım ürünleri hem de parfüm satışı var. ( parfüm kısmı oldukça geniş; çoğu üründe fiyat Türkiye fiyatlarından az)
Cosmo 'da satılan bazı makyaj markaları şöyle ( her yerde satılan mac factor, maybelline, loreal vb saymıyorum tabii )

bourjois manhattan catrice in skopje macedonia
makedonyadan kozmetik alışverişi


Yunan markası Seventeen
Bourjois
Aura
Gosh ( bu bizde de var )
Catrice ( bu da satılıyor artık Gratis 'lerde )
Manhattan

Bazı bilindik makyaj markalarının bizde henüz satışı olmayan ürünleri de Cosmo 'da satılıyor. ( Maybelline brow drama, maybelline satin drama , maybelline fit me corrector vs vs )
Hatta adını şu an hatırlayamadığım çok değişik saç bakım ve cilt bakım ürünleri de var Cosmo 'da satılan. ( Ben saçımın elektriklenmesinden şikayetçi olduğum için; saç şekillendirme öncesinde kullanılan Trend up adlı bir krem saç bakım ürünü almıştım mesela buradan- çok iyi çıktı.)
İtalyan saç bakım ürünleri, saç maskeleri ve onarıcı saç serumları var.

makeup products and brands in macedonia
yerel bir markette saç maskeleri ve el kremi standı - makedonya ohrid

Cosmo fiyatları ne çok ucuz ne de çok pahalı. Gerçi Türkiye 'de satışı olmayan kozmetik ürünler için fiyat kıyaslaması yapmak da çok doğru olmaz; ama yukarıda bahsettiğim elektriklenme önleyici saç ürünü için 20 lira vermiştim, 250 ml 'lik kocaman bir tüp olduğunu düşününce oldukça uygun fiyatı.
Aura markasına ait mineral kapatıcıyı da 12-13 liraya almıştım mesela.
Vücut bakımında; Bioten ürünleri Cosmo 'da satılıyor. Bunun dışında birkaç organik marka da var; bilindik markalar olmadığı için isimleri aklımda kalmamış.
Yalnız beni şaşırtan birkaç şey oldu alışverişlerim sırasında. Bunlardan biri; Türkiye'de de satılan Estee Lauder, Lancome, Shiseido, Dior vb kozmetik markaları Makedonya 'da Türkiye fiyatlarından daha fazlaydı. Diğer markalar fiyat olarak bizim fiyatlarımızdan üç ya da beş her türlü daha ucuzken bu markaların fiyatlarının fazla olmasını yadırgadım. Kaldı ki euro farkına rağmen yine bu markalar pek çok Avrupa ülkesinde Türkiye fiyatlarından daha ucuza satılıyor.

makedonyada turk kozmetik markalari
golden rose buraya kadar gelmiş :) skopje city mall - golden rose kiosk

Bir de unutmadan Carrefour ve Ramstore hatta Tinex 'lerin kozmetik reyonlarında adını daha önce duymadığınız markalar görebilirsiniz.
Mesela Carrefour 'da Bioten dışında Yoghurt of Bulgaria adlı markanın bakım ürünleri vardı ve oldukça da uygun fiyata satılıyordu.( fotodaki maskesi 12-13 liraya geliyordu en fazla- tam hatırlayamadım. )  Penaten pişik kremi  ve önceden Türkiye 'de satılan Pielor saç maskelerini ekleyebiliriz listeye.

penaten creme blog
penaten pişik kremi - neredeyse her markette var


Başta da dediğim gibi fiyatlar genel anlamda uygun; ama çok da çeşitlilik yok. Bir Dubai gibi kozmetik cenneti diyemeyiz Makedonya için :D
Bir de araba ile yolculuk yapanlar için ek bilgi :  Makedonya çıkışında Duty Free 'den alışveriş yaparıım diye düşünmeyin. Ne alacaksanız ( hediyelik, kozmetik vs vs ) şehirden alın ve sona bırakmayın; çünkü Duty Free dedikleri yer oldukça küçük ve toplasan 30-40 parfüm dışında bir şey yok. Makedonya 'ya özgü hediyelik ürün vb hiç yok. En azından 2015 yılı itibariyle durum bu.

yoghurt of bulgaria face mask macedonia
yine Üsküp 'te carrefour ve ramstore 'da gördüğüm bir marka : Yoghurt of Bulgaria


Ps : Bu yazıda kozmetiklerden bahsettim; fakat takı alışverişi yapmak isteyenler için Ohrid gölü kıyısında pek çok seçenek mevcut. Ohrid incisi alabilirsiniz mesela gelmişken ( Sertifikalı Ohrid incisi üretimi yapan iki aile var; satın almadan önce mutlaka sorun; bu iki yerin üretim izni var ve kendi ürünlerini satıyorlar.


 Diğerlerinin herhangi bir garantisi yok - en azından bize öyle denmişti. Ohrid incisi fiyatları değişiyor modellerine göre; güzel bir ohrid incisi kolyeyi 100-150 euro 'ya alabiliyorsunuz; fakat 1000 euro 'ya kadar fiyatlar gördüm ^^ , 5-10 euro 'ya satılanlar kesinlikle orijinal değil. )

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konuyla ilgili sorularınız için yorum bırakmanız yeterli ^^
spam, reklam ve link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.