30 Mayıs 2015 Cumartesi

TCA Peeling UYGULAMASI HAKKINDA

Genelde güzellik merkezlerinde uygulansa da ; yurt dışında evde uygulamak için uygun kitler halinde de satılıyor Tca peeling. Tca açılımı trichloroacetic asit ve genelde %5 ten başlayıp %30 ve üstüne çıkan oranlarda oluyor.
Ev uygulamalarında %30 'un üzerine çıkılması pek tavsiye edilmiyor.
Türkiye'de de Tca peeling satan yerler var; fakat bunlar kit halinde yani tca Uygulaması sırasında ve sonrasında uygulayacağınız ürünleri içermiyor. Hatta uygulama sırasında yoğun kaşıntı ve kızarıklık oldu diyelim ve bir an önce Tca peeling sürdüğünüz yerleri temizlemeniz lazım. Ne yapacaksınız ? Su ile mi yıkayacaksınız ? Hayır.

Bu yazı Tca peeling uygulaması ve uygulama sırasında yapılacaklar ile ilgili olacak.

Uygulama yapacağınız bölgeye ve uygulama yapacağınız Tca peeling yüzdesine karar verdiniz diyelim.

( Öncelikle ; eğer kimyasal peelingi ilk kez yapacaksanız %8 - %10 üzerine çıkmayın.)

Kimyasal peeling uygulaması yapacağınız yer bacaklarınız diyelim ; tüm bacağa uygulamadan önce küçük bir bölgede mutlaka test edin. 10 dakika beklettikten sonra temizleyin bölgeyi ve 24 saat kadar gözlemleyin. Tca peeling uyguladığınız bölgede herhangi bir yanma, leke vb oluştu mu? Cildiniz tca 'yı ve kullandığınız tca yüzdesini tolere edebiliyorsa , bekleme süresi sonrasında TCA 'yı uygulayabilirsiniz.
Uygulama kısmına geçelim.

Evde tca peeling yapmak için hazırlanan kitlerde gerekli malzemeler kutu içerisinden çıkıyor; fakat başta da dediğim gibi Türkiye 'de yaygın değil bu tip ürünler. Üzerine TCA yüzdesi yazan etiketler yapıştırılmış kahverengi şişelerde satılıyor genelde ! 

Öncelikle bir çift lateks eldiven bulundurmalısınız. ( muayene eldiveni de diyorlar- siz nasıl kabul ederseniz )
Makyaj temizleme pedi.
Çok derin olmayan kaba 2 tatlı kaşığı karbonat ve bir miktar da su ( 2 bardak olabilir mesela) koyup karıştırarak hazırlıyoruz. 
Bu çok öenmli ; çünkü beklenmeyen kızarıklık, yanma vs oluşursa su ile değil , bu karışıma daldırıp hafifçe de sıktığımız makyaj temizleme pamukları ile temizleyeceğiz tca peeling uyguladığımız yerleri. ( Makyaj temizleme pamuklarını ikinci kez karbonatlı su karışımına daldırmıyoruz tabii !)
 Bu şekilde nötrleyeceğiz. 

Yine evde tca peeling yapmak için hazırlanan kitlerde tca öncesi cilt temizleyici ve tca sonrası kullanmak üzere bir-iki kullanımlık nemlendirici çıkıyor.
Tabii  kahverengi şişede üzerinde sadece yüzdesi yazan(!) tca 'dan aldığımız için tüm bunları da biz ayarlayacağız.


Tca Peeling uygulaması kısmı basit :

uygulama yapacağın yeri yıka bir temizleyici ile.
Bir fırça veya sadece disk pamuk ile tca 'yı uygula.
En fazla 10 -15 dakika bekle ( Bu süre uygulama bölgesine; tca yüzdesine , cildinizin hassasiyetine ve sizin kimyasal peeling deneyiminize göre değişebilir. )


Bekleme süresinin sonunda önce Tca uyguladığın bölgeyi nötrleştir. ( yukarıda hazırladığımız karbonatlı suyu kullanabilirsiniz. )

Sonrasında; tca sonrası kullanıma uygun hassas bir temizleyici ile cildinizi yıkamanız daha mantıklı; tabii ne ile yıkayacağınız size kalmış.

Unutulmaması gereken tca peeling sonrası 2-3 gün , peeling yaptığınız bölgeye antibiyotik bir merhem uygulamak ve 1 hafta boyunca da evdeyken bile en az spf 30 güneş koruyucu krem kullanmak. ( Bana kalırsa sürekli kullanılmalı)

Bundan sonra yapacak bir şey yok. Püf nokta cildi yeterince nemlendirmek , güneşten korumak ve kendi kendine soyulmaya bırakmakta. 

Hepsi bu ^^

 Güneşten korumak demişken; yağlı cilt için en iyi güneş kremi yazıma da bakabilirsiniz.

6 yorum :

 1. bende doa kozmetikten aldığım yüzde yirmi beşlik peelingleri yaptım defalarca. beş dakika bekleyip su ile duruluyordum. çok şükür eski lekelerim gitti. yazı için emeğine sağlık. ben karbonatlı su kısmını bilmiyordm bundan sonra yaparsam ona dikkat edeyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pek çok kaynakta bir nötralize edici ve su; ya da hem su hem de nötralize edici kullanılabilir deniyor. Yalnız sonrasında yine su ile yıkamak lazım. çünkü oluşan tuz kaşındıracak :/

   Sil
 2. bakın karbonatlı su sürmeyin sakın, daha kötü yaparsınız. kim veriyor bu akılları sizlere anlamıyorum asit baz dengesi nedir bilmiyorsunuz çıkıp 2 ph asidin üdtüne baz sürün diyorsunuz insanlara. alın damacana suyu soğutun dolapta onu sürün sakın ha sakın karbonatlı su sürmeyin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.skinacea.com/faq/treatments/t13-neutralizing-solution-for-tca-peels.html#.VWnWkc_tmko
   http://www.skinacea.com/faq/treatments/t13-neutralizing-solution-for-tca-peels.html#.VWnWkc_tmko

   Bunları okuyun sonra konuşalım. Karbonatlı ( baking soda; baking powder değil ) su ile önce nötralize edip sonra su ile yıkanır. Asit baz tepkimesi sonucu tuz oluşacağı için daha fazla kaşındırır; fakat hemen su ile yıkandığı müddetçe sorun yok. Burada önemli olan su ve karbonat oranını iyi ayarlamak.

   Sil
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18688104 iki linki aynı vermişim. Bir de burayı okuyun

   Sil
 3. Kolumda 15 cmlik bileklik dövmesi var bazı şekillerin içleri tam dolu değil o boş yerlerinede tcayı sürsem sorun olurmu bide benim sivilcelerim var cildimde yağlı bilgili biri cevap verirse çok sevinirim

  YanıtlaSil

Konuyla ilgili sorularınız için yorum bırakmanız yeterli ^^
spam, reklam ve link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.