28 Mayıs 2015 Perşembe

PEELING nedir ?

Merhaba ;

İki - üç sene kadar önce temel cilt bakımı; kozmetik içerikleri ve ne işe yaradıkları benzeri konularda yazılar yazıyordum sık sık. Uzun zamandır yazmıyormuşum ve neden tekrar başlamayalım dedim :)

Peeling nedir ? Ne zaman peeling ne zaman scrub kelimesini kullanıyoruz sorularına cevap verelim ilk yazıda.

Temelde  peeling ve scrub  aynı işi yapıyor. Her ikisi de ölü deriyi uzaklaştırıyor; fakat bunu yapma yöntemleri farklı. 

Scrub ölü derileri fiziksel olarak uzaklaştırıyor. Vücut için de yüz için de kullanılan scrub 'lar mevcut. Genelde kremsi bir yapı ve içerisinde ovma işlemini gerçekleştirecek parçacıklardan oluşuyor. Bu taneciklerin büyüklüğü ve özelliği scrub yapacağınız bölgeye göre değişiyor genel olarak.
Ama sonuç olarak yapılan iş mekanik olarak ölü deriyi uzaklaştırmak.

Peeling nedir derseniz ; peeling işleminde yapılan fiziksel değil de kimyasal veya enzimatik soyma işlemi. Glikolik asit , malik asit, tca vb  kullanılır ( tabii bunun bir de phenol peel 'i var, tca peel ve glikolik peel 'e göre daha etkili , gerçi tca da glikolike göre daha etkili , bunlara girmeyeyim ^^ ) Ev kullanımı için olanlarda ; ya da günlük kullanılan ve cildi yenileme özelliği olan krem, losyon veya maskelerde soyucu ajanın yüzdesi daha düşüktür. Güzellik merkezleri veya kliniklerde yapılan peeling işlemlerinde cildin durumuna ve ihtiyacına göre daha yüksek oranda asit içeren ürünlerle peeling işlemi yapılır. Tabii ki bir scrub 'dan daha etkilidir genel olarak.


peeling vs scrub peeling uygulamasi blog yorumlari tca peeling glycolic peelingScrub için uygulama ve temizleme süresi toplamda 1-2 dakikayı geçmiyor; peeling yapıldığında ise cilde uygulandıktan bir süre sonra beklenir; sonra ciltten uzaklaştırılır. (peeling işlemini yapacak olan solüsyon cilde uygulanır ve cilt bir süre sonra yavaş yavaş soyulmaya başlar. )Akneli ciltler için scrub tanecikli yapısı nedeniyle uygun olmayabilir; ama aynı akneli cilde peeling işlemi uygulanabilir.


Vücuttdan veya ciltten ölü derileri uzaklaştırmak için kullanılan tanecikli ürünlerin hepsi scrub ; mesela üzerinde peeling yazsa da bee beauty vanilla and cheesecake body scrub ; watsons body scrub ya da freeman body scrub


 Daha önceden bahsettiğim ünt acerola brightening exfoliator tanecikler içermiyor; ama bir kimyasal peeling de değil ; içerisindeki enzimlerle ölü derilerin uzaklaştırılmasına yardımcı oluyor. Daily microfoliant da bir kimyasal peeling değil. Aynı şekilde enzimler yapıyor tüm işi. 
Yani aslında bir yerde tüm terimler karışıyor birbirine. Hem enzim hem tanecik içeriyor ve o ürüne enzymatic scrub diyorlar.


Enzym içeriyor fakat tanecik olmuyor içerisinde ve enzymatic peeling adını yapıştırıveriyorlar.

Kısaca şöyle diyelim ; ölü derileri uzaklaştırma işlemi mekanik olarak yapılıyorsa o ürüne scrub ya da ovucu diyoruz.  İçerisinde çeşitli asitler varsa ve ölü deriyi soyma işlemi bu asitleri içeren ürünlerle ; ya da belki yüksek oranda asit karışımlarıyla yapılıyorsa bu işlem peeling oluyor. ( burada istisnalar da var perricone md blue plasma bir peeling görevi görüyor;cildi soyuyor ama asit içermiyor ).


Başta da yazdığım gibi peeling ile içerisindeki kimyasalın oranına göre cilt soyuluyor; daha canlı ve pürüzsüz bir cilt görünümü sağlamak, akne izlerini hafifletmek  ve cildin genel görünümünü düzgünleştirmek için kullanılıyor. Tabii peeling yapmak için kullandığınız asitin türü ve oranı da önemli. Bir kısım asit diğerlerine göre daha etkili.
Umarım açıklayabilmişimdir

ps : peel -off maskelerin peeling ile bir alakası yok tabii ; fakat bu soyularak çıkarılan maskeler arasında glikolik asit vb içerenleri de var. 

2 yorum :

  1. GÜzel yazıydı. Bilgiler çokgüzel ve herkesin anlayacağı bir dilde yazılmış. Teşekkürler :)

    YanıtlaSil

Konuyla ilgili sorularınız için yorum bırakmanız yeterli ^^
spam, reklam ve link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.