27 Mart 2015 Cuma

Bir Kozmetik Blogunu Ne Bitirir ?

Merhaba ;

Bu blog yazısı kimilerine biraz ağır gelecek. Baştan uyarayım.
Uzun sayılabilecek bir süredir kozmetik blogu yazıyorum. Daha da uzun süredir de anonim bir blog okuyucusuyum. 
Yazmaya başladığım zamanlar blogların bu kadar da popüler olmadığı; yeni çıkan blogları takip etmenin zorlaşmadığı birkaç sene öncesi. Henüz Türkiye 'de youtuber 'lık pek yaygın değil; bloglar çok fazla okunuyor; fakat firmaların ilgisi oldukça az. Şimdiki gibi değil yani.
Firmalar reklamını yapacağından emin olduğu kozmetik blogu yazarlarına ürün yağdırmıyor...
Bu arada artık instagram da var; insanlar şipsak bilgi istiyor; yazı değil fotoğrafları ilgisini çekiyor vs vs.  Kısaca son zamanlarda blog okunma oranı da epeyce azaldı. Bunun ayrıntılı incelemesine girmeyeceğim.

Geçen zaman içerisinde blogosfer dedikleri bu blog dünyasında herkes gibi benim de hoşuma gitmeyen şeyler oldu diyerek asıl konuya giriş yapayım.
Bu yazıda beni blog yazmaktan soğutan şeyleri paylaşmak istedim.

Sponsorlu çekilişler  sorun değil, her yerde var artık.  Gerçi ben uzunca süredir sponsorlu çekilişler yerine para verip aldığım ürünleri vermeyi seviyorum, tamamen tercih meselesi. ( Uzunca bir süredir de çekiliş tekliflerini " artık başkalarıyla çalışın, ben istemiyorum " diyerek reddettim. ); fakat tanıtım için gönderilen ürünlerin yalan yanlış yorumlanması; ya da işin içinde bir tanıtım olduğu belli olsa da onu belirtmemek, belirtmeyenleri görmek canımı sıkıyor. Firma gönderilerini satmak vb şeyler de doğru değil. ( ciddi misin diyecekseniz gayet ciddiyim ; bu gözler para ile satın almadığı makyaj malzemelerini blog satışıyla elinden çıkaranları da gördü. )
Ben bir kozmetik blogu yazarı olarak bu durumun farkındayım; pek çok yazar arkadaş da farkındadır.

Peki siz farkında mısınız?


kozmetik bloglari basin urunu bedava kozmetik urun yaziBaşka bir yerden devam edeyim konuya. Nars, makeupforever satan , vepa grup bünyesinde bir online siteden bahsedeceğim. O kadar reklamı yapıldı ki ; vepa kozmetik bünyesinde olduğunu bilmeme rağmen ve vepa shop ile o kadar kötü alışveriş deneyimlerim olmasına rağmen alışveriş yaptım. Sonrası rezil bir durum. Siparişim günlerce kargoda bekledi; kargo dağıtıma çıkarmadığı halde çıkardım dedi ; tekrar getirmeyi reddetti; sitenin bir telefon numarası bile yoktu , twitterdan ulaşmaya çalıştım uzunca süre cevap gelmedi.

Ta ki instagram hesabımdan yazana kadar. 
Belki ben kozmetik blogu yazmasaydım yine görmezden geleceklerdi.
Kaldı ki sorunumu çözüme ulaştıramadılar. Kargoya talimat verdik, siz arayın önce ,size kargonuzu iletecekler demelerine rağmen; müşteri hizmetlerini aradığımda böyle bir talimat olmadığını; firmanın talimatı olsa sistemden görüneceği ve firma talimat vermeden de kargomu dağıtıma çıkaramayacakları cevabını aldım. Çalıştıkları ups kargo müşteri hizmetleri çalışanı üstelik şunu ekledi : Kargo şubesine gitseniz bile alamazsınız; çünkü paketiniz adrese teslim yollanmış.
Tüm bunları tekrardan mailler ilgili siteye ilettiğimde; talimatı cuma günü verdikleri için şubeyi aradığımda talimatın ulaşmamış olma ihtimalinden bahsettiler; ki bu doğru değildi. Herhangi bir talimat olsaydı bu henüz şubeye iletilmemiş olsa bile sistemde görünürdü. Çünkü şubeyi değil müşteri hizmetlerini aramıştım. Tüm bunları mailde de tekrardan yazdım; ama bir cevap alamadım.
Sanırım en son para iadesi yaptıklarıyla ilgili mail gelmişti.

Tüm bunları niye yazıyorum;

Bu sitenin gizli reklamını yapan, sayfasında her gün en az bir ürününü gösteren pek çok kozmetik blogu yazarlarından tek bir yorum gelmedi tabii. (Gerçi gelmesini de beklemedim.)
Ürünlerinden bahsediliyor şöyle hoş böyle hoş ; ama siparişiyle sorun yaşayan müşterinin arayabileceği bir telefon numarası yok dememiş kimse.

Bedava ürün geldiği sürece onlara hava hoş.

Bu arada gizli reklam dedim; onu da açayım : artık pek çok firma ürün gönderirken aman tanıtım ürünü olduğunu yazmayın, yazı samimi ve doğal görünsün diyerek tembihliyor. ( kesin bilgi ) Siz tarafsız yazmak şartıyla gönderiyi kabul edebilirim derseniz de sevecek, bayılacak ve " hayatımıııın ürünü yhaa " diyecek bloglara kayıyor tabii.


Konuyu fazla dağıtmayayım.

Yazı içinde ya da herhangi bir yerinde bunu firma gönderisi olduğunu ifade etmek bizim en azından bu sayfayı okuyanlara ya da instagram hesabında bizi takip edenlere borcumuz.
En azından yazıyı okuyan kişi bilsin ve yorumları birkaç yerden daha okuyup değerlendirip ona göre alışverişini yapsın ya da yapmasın.
Yurt dışı bloglardaki gibi tanıtım ürünlerine bedava ürün değil de sadece " denenip tarafsız yorumlanması gereken ürünler " olarak ne zaman bakılmaya başlanacak merak ediyorum.


Son olarak firmalar bazı kozmetik bloglara ürün yolladığında " bize niye yollamadı " sitemleri var...
Her rastladığımda yüzüm ekşiyor, garipsiyorum.
Bunu ima edenlerin ihtiyacı da yok aslında o ürünlere, bu da olayın başka yönü. 
Yollamasınlar; senin zaten bunları alacak paran var değil mi? %80 - 90 'lık bir kozmetik blogu yazarı kesimi o firmaların gönderilerini kullanmıyor bile.
Başarı göstergesi mi o zaman basın gönderileri ? Psikologlar incelesin.

Makyaj blogu yazanlar; bunu devam ettirebilmek için zaten belli bir maddi güce sahip olmak zorunda. Neden firmalar bana ürün göndermiyor tripleri ? Ya da olur da gönderirse devamını sağlamak üzere suya sabuna dokunmadan yazılan ürün yorumları ? ( olumsuz yorumlarım yüzünden ürün gönderimini kesen firmaları buraya yazsam karşıki dağlar yıkılır )
Ya da ; herkese ürün gönderiyorlar ama bana neden göndermiyorlar ; ben emek vermiyor muyum isyanları ?

Tüm bunları görmek beni blog yazmaktan soğutuyor.
Gözümü kulağımı kapatıp yazmak istiyorum. 


Bu blogu seviyorum; gerçekten.
Bakımblog u senelerdir yazıyorum ve fırsat buldukça da yazmak istiyorum.
Başlangıçta yazdığım acemice yazıların; kalitesi düşük fotoğrafların bile değeri büyük benim için.

Ama artık her yerde gördüğüm bu yanlışlar canımı sıkıyor, uzaklaşıyorum.
Giriş, gelişme ve sonuçlara takılmadan öylesine yazmak istedim

Sevgiler

39 yorum :

 1. Yazmaya hep devam edin. Ben sizin yorumlarınızı okumaktan çok keyif alıyorum :) Bu arada dediklerinize aynen katılıyorum. Blogger olmayı para kazanmak olarak görenlerin sayısı çok ve belki de bu yüzden blogger sayısı git gide artıyor. Bence insan keyif aldığı için yazmalı. Ben en azından bu nedenle yazıyorum. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) ben de yazmayı seviyorum; bunun için bir Karşılık da beklemiyorum; fakat kozmetik blogları denince çıkarılan ürün avcısı , firmaları koşulsuz öven blogger profili çok yanlış:/

   Sil
 2. Açıkçası benim de canımı sıkan şeyleri özetlemişsin Gamze... firmaların çalışma biçimleri de insanları bu davranışlara yönlendiriyor diye düşünüyorum. Kaç tane PR her gün blog araştırması yapıyor merak ediyorum mesela... Catrice'in bir sitesi var (http://cosnova.com/en/blogger); orada bloglara form doldurmaları için çağrı yapılıyor. Ve forma baktığında aradaki farkı hemen anlıyorsun. Sadece blog ismi, izleyici sayısı vs yok; mesela "en sevdiğiniz 3 postunuzun linki" gibi bir kısım da var. Blogunu tanıtıyorsun, hangi motivasyonla yazdığını anlatıyorsun. 3-4 sayfalık bir form dolduruyorsun ama resmen blog biyografini çıkarıyor. Türkiye'de bunu yapan firma var mı?

  Dediğin gibi, bana da gelen bir mailde, tanıtım yazısının tanıtım yazısı gibi olmaması gerektiği, kesinlikle basın ürünü olarak etiketlenmemesi ve hiçbir şekilde firmaya teşekkür vs yazılmayarak reklam amaçlı geldiğinin belirtilmemesi istenmişti. Reddederken nazik olmak için çok zorlandım açıkçası :) ben para verip almadığım bir ürünü yazarken okuyanın bunu bilmesini isterim; aksi bana dürüstçe gelmiyor. Beni okuyan insana saygımdan bunu yapmak istiyorum. Yalnız, ürün yazarken yerden yere vurmak da çok tarzım değil; daha çok eksileri-artıları özetleyerek yazmayı ve daha objektif bakmayı tercih ediyorum. Çünkü gerçekten bir ürünün iki kişi üstündeki etkisi bambaşka olabiliyor. Çok yakın bir arkadaşımla makyaj zevklerimiz zerre uyuşmuyor mesela, her seferinde "nasıl beğenebilirsin bunu?" ya da "aa beğenmediğine inanamıyorum" diyaloğu geçiyor aramızda mesela :)) dolayısıyla, basın ürünü olsun olmasın, yazarken bu durumları düşünerek yazmaya çalışıyorum.
  İKi çocuktan sonra blogla uğraşmak için ciddi çaba harcamam gerekiyor. Dolayısıyla bazen çok düzenli yazabiliyorum, bazen de vakitsizlikten "yazmam gerekenleri" yazabiliyorum. Düzenli yazabildiğim zamanlarda kendi bütçemle aldığım ürünlerle firma gönderileri arasında belli bir denge kurmaya çalışıyorum. Beni bir blogdan soğutan etkenlerden biri de bu çünkü... sürekli basın ürünü yazılması. Ama düzenli yazamadığımda, genelde firma gönderilerine öncelik veriyorum ve bazen de üst üste geliyor. Bunu da yapılan işbirliğine saygı olarak görüyorum. Ben biliyorum ki sürekli firma gönderisiyle bir blog yürütülmez. Bana gelenin 2 katı kadar kozmetik harcamam var; çünkü senin de dediğin gibi, o gönderilerin ancak %10-20 kadarlık bir kısmı gerçekten zevke hitap ediyor, ihtiyacı karşılıyor ve kullanılabiliyor. Dolayısıyla, bir insanın evinde firmadan gelen 5 tane rimel de varsa, 6.'yı alması gerekebiliyor :) Blog yazmayıp da sadece okuyanların bilebildiğini pek sanmıyorum bu durumu...

  O Vepa group bünyesindeki siteyle ilgili yazdıklarına da sonuna kadar katılıyorum. Hatta yorum da yapmıştım. Bana mail ve instagramdan dönmüşlerdi ama telefon edilemiyor olması çok can sıkıcı. Yani anında ulaşabilmelisin; böyle büyük bir grubun sitesinde "chat" kısmı olması çok mu zor mesela? En basit dermokozmetik sitelerinde bile varken... Instagram'dan takibi bırakacaktım hatta bak, iyi oldu hatırladığım.

  Bu kadar uzun yoruma izin verecek mi bu blogger bilmiyorum ama benim de canım dönem dönem çok sıkılıyor olan bitene; ama, bu blogun beni nasıl rahatlattığını, nasıl mutlu olmama ve her şeyden uzaklaşmama vesile olduğunu hatırlayıp gözümü, kulağımı kapatıyorum.

  Sevgiler... Başak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence firma yollamasa da farketmez. Ya da herkese yollasın bana yollamasın, yine önemli değil. Açıkçası bazı firmalar var; zaten kullanmıyorum hiçbir şeylerini; maile olumsuz dönüş yapıyorum. Deneme tahtası da değilim sonuçta; bu cilt en fazla kaç kremi kaç serumu kabul eder.
   Makyaj ürünleri başka tabii; ama her ay bir göz kremini vazgeçilmez bulanlara " insan gerçekten hayret ediyor " :)
   Son zamanlarda size ürün gönderelim diye gelen mailler bile rahatsız ediyor beni :D

   Sil
 3. çok haklısın. Benim de ürün gelmedi diye ağlayan blogger'lara tahammülüm yok. Bütün firmalar sana mı çalışmak zorunda? Belki sen o firmanın yaş veya görüntü kriterinde değilsin bi de bu var. Sonuçta tüm kozmetik firmaları uluslararası reklamlarda genç ve güzel mankenleri kullanıyor. Bu bir strateji... Belki firmalar da bu amaçla kişi seçiyor olabilir. Veya okunma oranı ya da takipçi sayısına göre seçiyor olabilir. İş; hobilikten profesyonelliğe geçtiğinde bozuluyor bence. Egoistlik, hırs başlıyor ve hiç hoş değil. Üstelik dediğin gibi bunu yapan kişilerin eğitim seviyeleri de gelir düzeyleri de epey yüksek. yerli markanın 10 liralık ruju gelse nolur, gelmese nolur yani.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benzer düşünüyoruz. Zaten para verip almayacağım, yanından bile geçmeyeceğim markaları tanıtım ürünü bile olsa kabul etmemeye karar vermiştim uzun süredir. Bir de bu ürünlerin yorumlanma Süreci var. Firma mail yollar ne zaman yazacaksınız vs vs :/

   Sil
 4. Yazdıklarının her kelimesine katılıyorum bende 3 yılı aşkın bir zamandır blog yazıyorum.
  Öyle firmalardan ürün yağan biri olmadım, onlardan bana ye göndermiyorsunuz ya diyenlerden de olmadım kısaca kendi yağımla kavruluyorum.:)
  Ama instagram bu kadar popülerleştiğinden beri bloglara ilginin azalmasına canım sıkılıyor blog yazmak emek ister instagram ise suya yazı yazmak gibi anlık umarım yine bloglar eski günlerine döner.
  Ve son birşey hatta bunu kendi bloğumda da yazmayı düşünüyorum kozmetik firmaları bloggerların bende ürün isterim şımarıklığını resmen kullanıyor.
  Aslında kozmetik blogları bu sektör için çok önemli beğenilen ürün satıyor beğenilmeyen ürüne rağbet azalıyor.
  Yani bloglar firmalara değil firmalar bloglara muhtaç ama bedava ürün dilenenler yüzünden bugün bu hale geldi.
  Seni uzun süredir takip ediyorum lütfen yazmayı bırakma bazen bende seninle benzer sebeplerden soğuyorum ama sonra yazmayı ve kozmetiği sevdiğim için devam kızım diyorum.;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :)
   Evet firmalar için önemli Olmalı bloglar; fakat üç Kuruşluk ürünler için- blogger toplantılarındaki alakasız firma hediyeleri için ölüp biten bir kozmetik Blogu kitlesi var :/ ve aslında bloglar için önemli oluyor firma bu şekilde :)

   Sil
 5. Her gün çevremizde gördüğümüz şeyler bunlar, zevk için ya da gerçekten faydalı olabilmek için değil de hırsla yazanlar maalesef var, çok güzel samimi bir yazı olmuş ellerine sağlık, ben de nacizane blogumu yazıyorum ama o kadar çok dikkat ediyorum ki kimseyi kırmamak kimseye yalan yanlış şeyler söylememek için, sen de umarım uzun zaman daha blogunu yazarsın, sevgiler...
  Yasemin,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz yoğunum ve açıkçası hevessizim de bu aralar :/ kimseyi kırmamak değil de kimseyi yanlış bilgilendirmeden yazmak daha önemli sanki :)

   Sil
 6. İyi ki de yıllardır yazıyorsun. Her zaman en güvendiğim hatta çevremdeki pek çok kişi ile en güvendiğimiz bloggerlardan biri idin.elbette cilt tipimiz beklentimiz aynı olmayabilir. Senin sevdiğin bazı ürünleri ben sevmeyebiliyorum mesela. Çok da doğal bir şey. Ama asla reklamlara kandım demiyorum. Yıllarca alacağım her ürünü blog Blog gezerek satın aldım. Ancak yıllar sonra anladım ki reklamları okuyup almışım. Nerdeyse tüm yazıların aynı ay içinde yazılmış olmasından anlamalı idim. Bende bi zaman sonra bu kadar ürün deniyorum bende yazmalıyım dedim. Tanımadığım insanlara bbile yanlışım varsa lütfen uyarın dedim. Kısa ve öz kendime notlar şeklinde bir blog açtım ki kalite olarak seninkine yaklaşamasa da ben de bakımblog gibi kendi düşüncelerimi yazacağım dedim. En azından biri Blogumda bir ürün okursa kendi deneyeyimim olsun sadece yalan olmasın dedim. Ürün isteme kısmını bende hiç ananlamıyorm. Mesela bir cilt bakım seti gelse mesela en az iki ay yetEr. Her hafta farklı firmadan ürün gelse bile nasıl kullankullanacaksın ki. O cilt o kadar değersiz mi. Her hafta farklı cilt bakım ürünü yazmak... Bu tarz bazı kişileri zaten belirledim katiyen tek yazısını bile okumam. Etrafımda da pek çok kişi var zaten. İki mk çanta bi kaç kombin ile ttakipçileri uçmuş ya da takipçi satın almış bazıları blogger bile değil firmalar ürün yolluyor takipçi çok nasıl olsa diyé. Bahsettiğin siteye sıra gelirse sanırım ondan fazla alışveriş yaptım. Seve seve paylaştım ilk müştmüşterilerinden sayılır idim. Gönderdikleri testerlar bile nerdeyse tam boy idi ki çoğu kişide sonradan o testerları görmedim. Takipçileri çok azdı. Paylaştığım fotolar repost ediliyor idi anında falan. Telefonla anında aranıp bilgi veriliyor idi. Bende hayran kaldım tabi. Kesinlikle her ürünü kendi Paramla aldım. Gerçi bana gönderecek değiller ya.. BVe İnstagram da pek çok firmanın bana yaptığını yaptı takipçi artınca hemen yüz çevirdi. Kendisinden bi kez bile alışveriş yapmamış kişilere dm den ürün stokta diye haber verirken aynı anda sormama rağmen yanıt bile vermedi. Bazı yorumlarım silindi. İkinci sınıfa girdik bi anda. Oysa hiç karşılık beklemeden dm den kaç kişiye yardım ettim bu siteden alışveriş için. Çok memnun kalarak alışveriş yapmış idim her zaman. Tabi ki senin başına gelen gibi talihsizlikler olabilir. Bence ilk açıldığı zaman olsa çok daha ilgili olurlar idi. Şu anda ayrı bi havadalar. Pek çok site ile bunu yaşadım ben. Bin takipçisi bile yokken hatta siteleri bile yokken havale ile alışveriş yaptığım ttanıttığım keşfettiğim siteler takipçi artınca hemen takipten çıkıp selamımı almaz oldu. Sanırım piyasa böyle işliyor. Sponsorlu çekilişler hakkında bende firmaların uslubu ile alakalı şeyler duydum. Bir defa sponsorlu çekiliş yaptım ve sağolsun kardeş gibi olduk asla bahsedilen şeyleri yaşamadım. Yoksa bana çok ağır gelirdi. İstersen bu yorumu yayınlama öylesine dertleşmek için yazdım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O siteye söyleyecek bir şey bulamıyorum. Sanırım sosyal hesaplarını bir çocuğa emanet etmişler. Şikayetim üzerine önce instagramda takibe almalarının; günler geçip sorunum çözülmeyince- ben de bu durumu instagramdan paylaşmaya devam edince takipten çıkmalarının bir başka açıklaması olamaz. Veya shop nihayetinde. Blogda bunlarla ilgili yazılarım vardı

   Sil
 7. Super yazi, her yonuyle, belki de ilk actigin gunden beridir okuyorum blogunu, ben blogumu acarken de sadece kendimi terapi etmek icin actistim, kimse icin degil, bu blogosfer durumu da bir yerde patlayacak elbet, gorecegiz, pek cok sey donuyor, pek cok sey oluyor, sen yaz sevgili bakimli blog kimse okumasa da ben okurum, sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim:) yorumlara cevap verecek vakti bile zor buluyorum bu aralar; ama o kalan hevesim gelince gözümü kapatıp yazarım yine belki . Uzun zaman yazı yazmayınca hissedilen bir rahatsızlık oluyor bir de; sanki suç işlemişim gibi :)

   Sil
 8. Merhaba,

  Birkaç haftadır takıldığım bir noktaya parmak basmışsın. Uzun bir süredir blogları takip ediyorum, kendimce yazıp çizdiğim basit bir blogum var. Başlangıçta bu işler çok güzeldi. Öyle ki gözüm kapalı güvendiğim bloglar vardı. Bir kısmı sessiz sedasız ayrıldı. Son zamanlarda öyle bloggerler / youtuberlar türedi ki okumaktan, izlemekten sıkıldım. Ne kazanırlarsa kazansınlar ama insanları yanlış yönlendirmek neden? (Bir de çocuk hayranlar boyutu var ki o apayrı bir konu) Özetle bu gözü dönmüşlerin arasında dürüst yazarların önemi artıyor. Yalan yanlış ürün yorumlayanlar da böyle böyle ayıklanacaktır diye düşünüyorum. Yazmaya devam edin lütfen. Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) son bir iki gündür; normalde suya sabuna dokunmadan yazan birkaç bblogun ağır eleştiri içeren ürün yorumu yazdığını okuyorum;) belki yavaş yavaş işler olması gerektiği gibi olacak; bir ümit :)

   Sil
 9. Ben sponsorlardan ilk olarak Hacer'in (Makyaj Günlüğü) 2 yıl kadar önce bir videosunda nasıl bir sponsorun kullanılmış ürün gönderdiğini, "yorum yazın ürünü anlatın" diye sürekli baskı yaptıklarını ve birkaç gün sonra da "hala video veya başlık yapmadınız birşey yazmayacaksanız geri gönderin" diyerek tavır takındıklarını anlattığında soğumuştum. Sponsorların maşası olan bloggerlar da aynı şekilde gözümden düşmüştü.

  Direkt blogger/ vloggerları değerlendirirsek, arkadaşlar bana göre işin eğitim veya maddi düzeyle bir ilgisi yok. Tamamen hırs- her zamanki gibi batılı özenmesi ve doyumsuzluk olarak ilişkilendiriyorum. Evet kişi gerçekten alım gücü olarak yeterli düzeydedir ama sürekli firmalar göndersin, sürekli daha çok ürün deneyebilsin, denediğini göstersin istiyor. Takipçiler woow desin, "ayhh ne güzeell ne kadar çok ürünü vaar, ne güzel hepsi elinden geçiyor" diyerek imrensin. Bu yüzden ben, prim yapılmasının istenmesini ve bundan haz alınmasını ne eğitime ne de gelir düzeyine direkt kişilik eksikliği, ilgilendiği blogger /vlogger işinde "buna elimi attın, bakın başarılıyım, takdir edin beni" şeklinde beslenmek isteyen egoya, firmalar çoğu bloggera gönderiyor, onlar yapıyor ben niye yapmayayım hırsına bağlıyorum.

  Ben dahil çoğu takipçi artık titizlikle seçici. Lakin ayarımız yok herhalde ki, bugün en sevilen vloggerlardan Sebibebi bile makyaj.com ile anlaşıp firma gönderilerini denediğinde çok reklamcısın diye topa tutuyorlar :) ee belli işte, sadece reklam yüzü olmuş, çok normal, bunu da kendi kanalında değil makyaj.com'un kanalında yapmasına rağmen. Toparlarsam, ben açıkçası biraz iyimser bakıyorum. Bu da bir geçiş dönemi, bunu da aşarız. Henüz böyle firma gönderilerine alışık değil bu millet, havadan gelmesini cazip görüyor, açık büfeli bir otele gidip hınca hınç tabağını doldurup, ölümüne yiyen insan modeli gibi görüyorum, yabancılar yiyeceği kadarını alır ya, işte bir gün sponsorlar için o doyuma ulaşacaklar. Zamanla sıradanlaşıcak ve o zaman örn. Görkem Karman gibi kaygısız gayet rahat belirtebilecekler diye düşünüyorum. Neyse, uzun yazmak istememiştim aslında ama yine cümleler almış gitmiş. Ben "uzun oldu yorumumu yayınlamazsan anlarım" ile bitirmek yerine " Hangimiz düşmedikkk, kara sevdayaa, hangimiz sevmedik çılgınlar gibiii... bakimblog'a uyarlayarak tezahüratla son veriyorum :)

  Herkese selamlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bazı bloglar da firmasına göre çemkiriyor. Mesela genelde bir loreal grubu karşılarına almazlar; atıyorum, Hamdi bey kremlerine saydırabilirler. Yazdığın Kişiyi şahsen tanımıyorum; blog ismini biliyorum; anlattığın olay hakkında da bilgin yok; ama bir de bu taraftan bakmak lazım.
   Hatta bir de yine kesin bilgi vereyim : firma gönderilerinden ; arkasında kurumsal firma ya da büyük pr ajansı Olanları kısa sürede yorumlayıp paylaşan ; ama kendi yağında kavruluyor tabir edilenlerin ürünlerini aylarca yazmayan ve uyarılmasa yazmayacak Olanları da biliyorum. Hatta uyarılmayan ve yazmayanları da biliyorum ;)

   Bursa 'da mursa'da yaşasaydım kahve eşliğinde dedikodu kazanı kaynarsa kesin :D
   bu arada Başıma bir şey gelmeyecekse o yazdığın iki Bloğu da sevmiyorum ben :D

   Sil
 10. Yazmaya devam etmelisiniz, kimse için değilse bile kendiniz için, sevdiğiniz için. Ben de yazılarınızı severek okuyanlardanım.. ve siz yazdıkça daha da okuyacaklardanım :)

  Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :)
   Şu isteksizlik geçse bir

   Sil
 11. Firmalarla bloggerlarin ilişkisi hakikaten ilginç benim başıma gelen bir olayda şöyle oldu bir firma kremi ve maskeleri ile ilgili tanitim yazisi yollamis sizin blogunuzu uygun gördük sizin blogunuzda urunlerimizi tanitalim demis bu yazilardan faydalanip bir yazi hazirlayin ama ben denemeden bir yazi yazamam diyince peki yollayalim bari dediler bilgilerimi aldilar ama hic bir şey gelmedi.Yani bu kadar olur denemeden yazı yazmamizi bile istiyorlar.Pes artik...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pek çok blogger yaşıyor bunu. Hatta pek çok kozmetik Blogu yaşıyor diyelim :/ para Karşılığında kullanmadığı ürünü yazdırmak isteyenler vs vs :/

   Sil
 12. şu an o kadar üzüldüm ki bu tavsiyeler üzerine dünya kadar ürürn aldığımı bilirim kimi iyi çıktı kimi kötü bnde benle alakalı bi durum olduğundan dolayı kötü sanıyordum belki de bir çoğu yanlış yönlendiröeydi...:( eğlencesine bende yazıyorum arada beğendiklerimi hepte detim bnde iyiydi ama size uyar mı bilmem kimseyi yanıltmayım boşa para verdirmeyim diye..yazıkk o kadar zevkli bir hobi ve işi alıp böyle çıkar meselesine dönüştürmek..sizi ve sizin gibileri tebrik ediyoruz bizi yanıltmadığınız kandırmadığınız içi alkış..umarım bir gün tüm kozmetik bloggerlerı bu durumu benişser

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım :) her şey için bir doyma Noktası var nihayetinde. Bir gün tüm bunların değişeceğini ; etki altında kalmadan, tarafsız yazanların artacağını biliyorum :)

   Sil
 13. Merhaba ben daha çok yolun başında bir bloggerım ama siz ve sizin gibi bloggerların bu tarz deneyimleri benim gibi yenilere örnek olacak.Lütfen yazmaya devam edin.Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) ama ben kendimi yazmaya yeni Başlayan bir bloggerdan önde veya ilerde hissetmiyorum hiç ^^ önemli olan etki Altında kalmadan yazabilmek. Buna uyulduğu sürece 3 ya da 5 sene önce yazmaya Başlamış hiç önemli değil;herkes aynı yolda :)

   Sil
 14. Merhabalar
  Bir süredir sizi sessizce takip eden bir okuyucuyum sadece. Zaten bu tarz bloglara da 1-1.5 senedir bakmaktayım. Yazınızı ve yorumları okudum bir de okuyucular gözünden bu sorunlara bakmak istedim açıkçası...
  Ilk bir ürünü internetten araştırırken bir blogda yazısını okuyunca blogların farkına vardım ve ürün yorumlarının olmasını çok beğendim açıkçası ama sistemin bu şekilde yürüdüğünü farketmemle birlikte seçici de olmaya başladım doğrusu. Bir blogger olmamama rağmen farkına varabildim, asla kullanmadiklari ürünleri övenler sırf oradan ürün gelsin diye tanıtım zamanları sadece o ürünü gözümüze sokmaya çalışanlar, etkinliklerde makyaj ile alakası olmayan firmalardan sponsorluk adına medet umanlar, firma ürün göndermeyince bana neden gönderilmiyor diye sistem üstüne sitem edenler, aynı anda aynı ürünlerin fotoğraflarını beğenerek kullandıklarını söyleyenler falan filan... Daha o gün bir blogger biten serumunu paylaştı instagramda bir de diyor çok memnunum 5 yıldır bunu kullanıyorum diye e geçen sene sayfasında yayınladığı ve öve öve bitiremedigi serumlari başkası kullandı galiba.
  Sizin bahsettiğiniz siteden haberdarım ve alışveriş yapmadım acikcasi yaşadığınız sorunları da iyiki paylaştiniz. Her online alışveriş sitesi açıldığında blogger ve vloggerlar o siteleri bir övgüye başladıkca ben çekimser kalıyorum. Çünkü o kadar inanirliklari yok bence. Mesela şimdi Bobbi brown online satışa sunuldu ve eminim o markanın ürünleri övgüye başlanacak gönderilen ürünler yıllardır vazgecilmeden kullanılan ürünler olacak...
  Bu kadar sözden sonra demem o ki bilgili ve seçici bir okur kitlesi de mevcut. Ergen bile olmayan çocukların beğenileri ile birsey oldum sanan blogger ve vlogger olmaktansa sizin gibi bilinçli ve düzeyli yazan bir bloggerı okumak beni çok mutlu ediyor açıkçası. Ne cilt tipimiz ne de cilt rengimiz birbirine yakın ama ben sizin o ürünleri ister aldığınız olsun ister tanıtım olsun (ki bence tanıtım ürünlerinin gönderilmesi ve yorumlanmasi gerçekçi olduğu sürece olmalı zaten) yorumlarınızı zevkle okuyorum. Biraz agir konusmus olabilirim bu camiaya karşı kusura bakmayin ama insanları bu konuma koymalari kızdırdı galiba beni. Lütfen her ne kadar hevesiniz kaçsa da paylasimlarinizi aksatmayin. Sevgilerle Fulya...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazsam roman olur sanırım ;) teşekkür ediyorum yorumunuz için ^^
   Yazdıklarınızı ben de görüyorum instagramda. 3-5 farklı markanın kremini; serumunu aynı anda kullananlar; hatta para verip aldığı tek bir ürün bile olmayanlar... Basın ürünü olarak bir kez gönderiliyor serum mesela; blogger onu kullanıp çok beğendiği halde yenisini almazsa; hemen başka bir basın ürününe başlarsa inandırıcılık kalmıyor :/

   Sil
 15. çok yeni bir blogger ım... lutfen yakınımda olarak yazmaya devam edin:):):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ediyorum :) yeni veya eski olmak hiç önemli değil ^^

   Sil
 16. blog tavsiyelerine gözü kapali inanmamiz zaten mümkün degil, coktan beri mümkün degil, ama tekrar böyle seyler okumakta cok can sIkIcI. cok haklisin, inandiriciligini kaybediyorlar tamamen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blog yazan biri olarak, ya da yaygın deyimle " blogger olarak " :) " bayıldığı " ürünler sponsor firma gönderilerine göre sürekli değişen yazar arkadaşlara güvenmiyorum; takip de etmiyorum. Aynı anda 30 farklı ürünü kullananlar da benim için liste dışı :) sanırım bu bilinç zamanla oluşacak ^^

   Sil
 17. Bahsettiğiniz bloglar bir hayli fazla ki, hatta kozmetik firmalarında çalışıp blog açıp gizlice o firmasının tanıtımını yapan, her ürününü inceleyenler de türedi son zamanlarda. Ne kadar da haklısınız dedim içimden okurken bu satırları.... Sizi bu cesur paylaşımlarınız için takdir ettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bahsettiğiniz şeyi hiç farketmedim :/ demek kozmetik firma çalışanı olup da blogger gbi paylaşım yapanlar da varmış :/

   Sil
 18. Ben sadece takipçiyim. Ama yazdığınız şeyleri amatör olsam da farketmemek mümkün değil ve siz nasıl yazmaktan soğuyorsanız biz de takipten soğuyoruz. Örneğin, önceden reklam ürünler basın bülteni adı altında çıkardı. Şimdi ise sanki kendisi almış da, bir başlık bulmuş da , denemiş de , övüyor gibi yazılıyor ve bu beni tiksindiriyor. Deneye yanıla biz de takip edilesi insanları buluyoruz en sonunda. :-) Sevgilerimle ,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. basın bülteni olmalı; ama basın bülteni olduğu da yazmalı altında. Hadi yazmadı diyelim; yazının içinde bir yerde açıklama yapmalı. En azından izleyicilere bunu borçluyuz :)

   Sil
 19. merhabalar. ben yeni blog yazmaya başladım yıllardır okuyucuyum ve bu yazınıza gerçekten katılıyorum. son 2 yılda blog siteleri gerçekten çok değişti. kişinin benliğini ve kişiliğini kaybetmeden gerçek görüşleriyle yazdığı şeyler yok denecek kadar az. herkes sanki ticari amaçla yapmaya başladı. basın bülteni adı altında yazılanlara birşey demiyorum ama onlar bile sitenin kalitesini bozuyor bence. çekiliş konusunda dediklerinize de katılıyorum. insan sevdiği ve beğendiği ürünleri vermedikçe çekiliş yapmamalı bence. hem bedava (firmalardan)gelen ürünleri elden çıkartmak hemde takipçisini arttırmak için sürekli çekiliş yapıyorlar. ben yeni olmama rağmen hiç çekiliş yapayım da takipçim artsın diye bir düşüncem olmadı. firmaların verdiği ürünleri vermek yeni evlenenlere borcam ve fincan takımı vermek gibi bişey :P yıllardır blog takip ediyorum. sizin bloğunuza da sürekli olmasa da aralıklı takip ediyorum. bu cesurca yazınız için de teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yukarıya yazmayı unutmuşum :) tabii ki 10 yazının 7-8 'i basın bülteni ise bu da hoş durmyor :/ Kozmetik blogu yazmak, ya da yaygın deyimle " makyaj blogu " yazmak son zamanlarda daha zor

   Sil
 20. Blog yazmaya yeni başladım. Başlamanın sebebi ise, insanlara gerçekten objektif bir görüş sağlamak. Daha önce kullandığım ve yapısından emin olduğum ürünlerin abartılı bir sekilde anlatılmasına tahammül edemiyorum. Bu durumdan en çok etkilenen grup ise bana göre 15-20 yaş grubu. Hepsi tüketime yönlendiriyor. Ülkemizin tüketimdense daha çok üreten, yazan,okuyan insanlara ihtiyacı var. Yazmayı lütfen bırakmayın, biz bırakırsak tüm ortam bahsettiğimiz insanlara kalacak.

  YanıtlaSil

Konuyla ilgili sorularınız için yorum bırakmanız yeterli ^^
spam, reklam ve link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.