18 Ocak 2015 Pazar

Instagram Satış Hesapları Ne kadar Güvenilir ?

Merhaba ;

Kozmetik, giyim ya da aksesuar olsun - genelde Türkiye 'de satılmayan ürünleri açtıkları instagram hesabından satan bir kitle var artık. Bunu herhangi birinin artık kullanmadığı için değerinin çok altına verdiği- sattığı ürünlerle karıştırmayın. Bu satıştan ciddi oranda gelir elde ediliyor; kazancın tamamı da satıcıya kalıyor. Çünkü instagram satış hesaplarının genel olarak fatura kesme gibi bir alışkanlığı yok.
Bu işin bir ticaret olduğunu; vergisinin de ödenmediğini düşünürsek işin yasal kısmını size bırakıyorum. Yalnız bir de ürünlerin orijinallik sıkıntısı var.

Bazı satış siteleri yurt dışından dönüşte getirdikleri ve yaklaşık iki katı fiyatına da olsa orijinal ürünleri satsa da büyük çoğunluğunda sahte mac 'ler ; chanel 'ler , çeşit çeşit parfümler ışıldıyor. İşin kötü tarafı bu sahte dediğinizde kimseyi de inandıramıyorsunuz. Van 'da görev yapıp da " sınırdan kaçak geliyor, o yüzden böyle ucuz " diye satılan sahte makyaj malzemelerini satın alan arkadaşlarınızı bile inandıramıyorsunuz gerçi - 20li 30lu chanel paletleri; 3lü 5li mac paletlerini alıp kullanıp ciltlerini mahvediyorlar- ilerde oluşabilecek türlü rahatsızlıklara davetiye çıkarıyorlar.

Bir de ürün orijinal de olsa fotoğrafta göründüğü yenilikte ve temizlikte çıkmayabiliyor. Kargoda zarar görme gibi bir sorun olursa çoğunlukla karşınızda muhattap bulamıyorsunuz; çünkü aranızda yasal bir Satıcı Alıcı ilişkisi yok ve bu konularda tamamen instagram satıcısının insafına kalıyorsunuz.


instagram online alisveris yasal miÇok okuyorum bu instagram satış hesaplarından memnun kalmayan kişileri. Gönderilen parfümün orijinal olmadığını anlayıp iade etmek isteyince karşısında muhattap bulamayanı mı ararsınız ( bu arada tester parfüm satıyorum diyerek 50-100 liraya sahte doldurma; ne olduğu belli olmayan sıvıları insanlara pazarlayanlar var, lütfen uzak durun) ; sattığı ürünlerin sahte olduğu açıkça ortadayken ürün orijinal faturalıdır diyeni  ; orijinal olan tek şey faturayken insanları kelime oyunlarıyla kandıranları mı.

Bu konuda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız yapmanız gereken şey bu instagram satış hesaplarından uzak durmak.
 Oluşabilecek tüm sorunları bilerek hala alışveriş yapmak istiyorsanız da önce instagramdaki ürünü orijinal satış sitesindeki fotoğrafıyla karşılaştırın.
Sonra satıcıdan bu Ürünün satış faturasının fotoğrafını ve size göndereceği Ürünün barkodunu çekip göndermesini isteyin. Öyle kaçak; gümrüksüz o yüzden fatura yok bahanelerine kanmayın. Belli kozmetik markalar belli mağazalarda satılır ve emin olun pek çok Avrupa ülkesi ve Amerika 'da faturasız; fişsiz marketten Sakız bile almıyorsunuz.
Şüpheci olun^^
Hatta ürün barkodunu şurada yazdığım siteye girerek son kullanma tarihini, kalan raf ömrünü kontrol edin. Çünkü bunlar instagramdan  ve her türlü online kozmetik alışverişi yapıldığında hep karşılaşılan sıkıntılar.

Yazının başında da okuyacağınız gibi bu instagram satış hesaplarının çoğu kayıt dışı ticaret yapıyor. Yasal değil. Hatta son zamanlarda duyduğuma göre maliye de bu tarz hesapları Gözlem altına akacakmış. Tüm bunları düşünerek instagram 'dan bir şeyler almanız ; instagram alışverişini yaparken bunları göz önünde bulundurmanız en mantıklısı ^^

sevgiler

6 yorum :

 1. pazardaki saçma sapan mac tezgahlarının önü bile hep o kadar dolu oluyor ki :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve her yerde o kadar yazılıp çiziliyor bunlar sahtedir diye. İnanmıyorlar sanırım :/

   Sil
 2. Çok çok doğru tespit. Mesela ben kullanmadığım ürünleri elden çıkarırken bile ürünün barkodunu gösteriyorum. Ürünün altındaki kod'tan kontrol etmek isterler diye. Birkaç hesap var orginal ürün getiren, ama kar oranı yüksek oluyor. o yüzden ben pek almıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. fiyat farkı çok fazla. euro kurundan düşünsem bile 100 lira ve 160 lira arasında epey fark var. Bir de bunları yurt dışından getiren vat refund alıyor. O da ortalama %10 gibi bir şey. 100 euro luk ürün alsan 10 euroyu havaalanında geri alıyorsun. Bu hesapla daha uyguna satmaları lazım. vergi yok bir şey yok. Tüm para cebe kalıyor sonuçta :/

   Sil
 3. Yazdıklarınızda çok haklısınız. Maalesef bizde "uyanıklık" adı altında sahte ürün satıp bunu orjinal ürünmüş gibi pazarlayan çok kişi var. Çok dikkatli olmak lazım. Ben de genel olarak bu tip satıcılardan uzak duruyorum. Ancak yurt dışından ürün getiren "orjinaliburda" isimli bir Instagram satıcısı var. Kendisinden pek çok kez alışveriş yaptım. Amerika'dan kozmetik ürün getiriyor. Kendi getirdiği için gelmesi biraz uzun sürüyor ve normaldan biraz daha pahalı oluyor ama hiç öyle uçuk fiyatlar değil.
  Ben ve bir çok arkadaşım çok memnun kaldık kendisinden, üstelik istediğinizde faturasının fotoğrafını da gönderiyor, böylece alınan yeri (Sephora, Ulta vs) de görebiliyorsunuz.
  Bugüne kadar hiç sorun yaşamadığım için kendisini gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.
  Kendisini şahsen tanımıyorum o yüzden reklam amacım yok ama bu tür bir arayış içinde olan arkadaşlar için yardımcı olabileceğini düşündüğümden paylaşıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben yurt dışı ziyaretlerimde kendim almayı tercih ediyorum :/ en uygunu bu oluyor :)

   Sil

Konuyla ilgili sorularınız için yorum bırakmanız yeterli ^^
spam, reklam ve link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.