12 Eylül 2013 Perşembe

Tayland Kozmetik Rehberi / Ülkelere - Bölgelere Göre Kozmetik Alışverişi

Bir ara hakkımda 5 gerçek adlı bir tag dolaşıyordu instagram 'da. 5. madde olarak  << Gittiğim - gezdiğim yerlerden oraya has kozmetik- cilt bakım markalarına ait ürünler almadan dönmediğimi >> yazmıştım.

Her tatilden önce araştırmalara başlayıp alabileceğim ürünlerin listesini çıkaran - en az gezilecek görülecek yerler kadar önem veren biri olarak , internette bu konularda doyurucu bilgiler olmadığını farkettim.

Benim gibi kozmetik düşkünlerinin tatile çıkmadan önce göz atabileceği , neler alabileceği konusunda fikir verebilecek yazı dizisinin temeli de böylece atılmış oldu ^^

Bu dizinin ilk yazısı Tayland

Uzak Doğu Kozmetiği tutkunlarının kendini kaybedeceği bir ülke.
Ne ararsanız var.
Kore 'de bulabileceğiniz markaların hepsinin ( Etude House, The Face Shop , Skinfood vb ) mağazaları mevcut.
Japon kozmetik markaları da aynı şekilde yaygın olarak satışta.
Alışveriş yapabileceğiniz büyük avm 'leri de yazacağım ; fakat family mart , 7/11  adlı küçük marketleri de es geçmeyin derim. Her köşede bulunan bu minik marketlerin her birinde diğerinden farklı , Tayland 'a özgü kozmetik ürünler bulabilirsiniz. Leke açıcı kremden, bb kreme; yağ emici mendillerden minik yüz serumlarına kadar pek çok ilginç , ufak tefek ürünü tek bir standa sıkışmış şekilde görünce almamak için kendinizi zor tutacaksınız. Ortak noktalarından biri de çok ucuz olmaları tabii. ( Sadece Türk Lirasının Thai Baht 'dan kat kat değerli olmasından kaynaklı değil bu ucuzluk ; bahsettiğim marketlerde her şey ucuz zaten.

Phuket Patong Beach 'de tam da merkezde JungCeylon adlı kocaman bir alışveriş merkezi var. İçinde Face Shop vb kozmetik markalarının mağazaları dışında Boots 'da bulunuyor. Boots da ise kendine özel markaların dışında ( no7 vb ) tamamen Uzak doğu 'ya özgü maskeler, kremler, makyaj malzemeleri de bulabiliyorsunuz.
Boots fiyatları oldukça uygun.Bangkok 'a gelince ; bir dolu kocaman ve modern alışveriş merkezi mevcut. Fakat Tax Free alışveriş , indirim  ve paramızın değerli olduğu düşüncesi sizi yanıltmasın : Büyük alışveriş merkezleri son derece pahalı , indirimli ve vergi indirimli haliyle bile pahalı.
Çünkü bunlar yerel halktan çok , " Paralarını savurmaya gelmiş turistler " için yapılmış yerler ve ziyaretçilerinin çoğu da turistler.
Başta da yazdığım gibi Siam Paragon , Terminal 21 , Central world Plaza benzeri oldukça büyük ve lüks alışveriş merkezlerinde aklınıza gelebilecek her tür markaya ulaşmanız mümkün.
Siam Paragon 'da bazı Uzak Doğu markalarının kendi mağazalarının dışında ayrıca bir de department store var ve burada sadece Uzak doğu 'ya özel kozmetikleri değil ;  aşina olduğumuz pek çok markanın (Nars , Mac, laura mercier, Tom Ford vs vs ) standlarını bulmak mümkün. ( Bahsettiğim department store 'da belki 100- 150 farklı stand mevcut bu arada, oldukça büyük bir alana kurulu )
Watsons 'ı unutmayalım bu arada ; neredeyse her avm 'de bir adet watsons mağazası mevcut. Hatta sokakta yürürken " adım başı da watsons açmışlar " dedirtecek kadar çok mağazaya rastlayabilirsiniz hele ki yeni şehir bölgesindeyseniz ^^

Bu arada havadan gittiği halde metro dedikleri o garip taşıma sisteminin her bir durağında farklı küçük kozmetik mağazaları keşfedebilirsiniz. Toplamda 4-5 metre karelik küçük bir alandaki maskeler- makyaj malzemeleri-cilt bakım ürünleri  hem büyük avm 'dekilere kıyasla daha uygun hem de buralarda kesinlikle bulamayacağınız , tamamen Tayland ve Kore 'ye has ürünler.

Bunların dışında  herhangi bir yerden alacağınız ürünlerden çok da kalite beklemeyin. Hatta bence satın almayı düşünmeyin bile ^^
Bu arada ucuz diye düşünerek bolca kozmetik alışverişi yaparım diyenler : Yine alışveriş yapın ama ucuz olmadığını da bilin ^^
Duty free diye bir düşünceniz varsa , maalesef hayalleriniz yıkılacak , fiyat olarak Atatürk Havalimanından çok az ucuz. Piyasa fiyatlarından farkı yok ve yine pahalı ^^ ( ama revlon vb Türkiye 'de bulamayacağınız markalar watsons gibi duty free 'lerde de mevcut. Bizim paramızla 15-16 lira civarı oluyor rujları.)

Duty Free demişken ; tax free alışverişlerinizden alacağınız para üstlerini havalimanından peşin olarak alıyorsunuz. Kozmetiklere pek bakmıyorlar fakat elektronik cihaz aldıysanız kontrol etmek isteyebilirler. Hatırladığım kadarıyla kontrol ve para iadesini check in 'den önce almıştım.

Ha bir de elektronik vs demişken ; Fotoğraf makinesi,pc vb ürünlerde fiyat farkı çok yok. Ülkemizde çok daha üst modellerinin çok daha uygun fiyatlara satıldığını söyleyebilirim. Ama cep telefonları oldukça ucuz. Burada 1800-1900  liraya alacağınız telefonu oradan 1100-1200 liraya alacağınızı söyleyebilirim ^^ Bunun bir de tax free iadesi var tabii  :)

Aklınıza takılan başka sorular varsa cevaplayabilirim ; fakat özet olarak Tayland kozmetikte çok da ucuz değil. Bilindik markalar bilindik fiyatlara satışta. Lüks avm 'lerde fiyat biraz daha fazla. Tamamen turiste yönelik mağazalar olduğu için fiyatların fazla olması normal.
Fakat Uzak doğu'ya has kozmetikler almak istiyorsanız fiyatları diğer markalara kıyasla daha uygun. ( Yine de bu bir Kore kozmetik markasının Tayland 'da kendi ülkesindeki satış fiyatının neredeyse 2 katından fazlasına satıldığı gerçeğini değiştirmiyor ^^

İyi alışverişler


2 yorum :

  1. elinize sağlık, benim özellikle merak ettiğim bir konu daha var. uzakdoğuya özgü takma tırnaktır, kirpiktir vb. en uygun nerede bulurum acaba?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Girdiğim pek çok markette vardı aslında değişik değişik markalara ait kirpikler vs fakat ilgi alanıma girmediği için dikkat etmemişim pek 😊 Yakın Zamanda tekrardan gitme planlarım var; daha farklı gözle bakarım sanırım :)

      Sil

Konuyla ilgili sorularınız için yorum bırakmanız yeterli ^^
spam, reklam ve link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.