28 Ağustos 2013 Çarşamba

Koyu Göz Halkaları Nedir ve Nasıl Önlenir ?

Merhaba ;

Biz kadınlar güzellik söz konusu olduğunda epey takıntılı olabiliyoruz. Ve tabii ki savaş açıyoruz sinirimizi bozan ve güzelliğimize gölge düşürdüğünü düşündüğümüz tüm o geniş gözeneklere , düzensiz cilt tonuna ve arada sırada çıksa da sinir bozan sivilcelere.

Bir de göz altındaki morluk lar var tabii. Ama onun durumu biraz farklı. Sivilce, geniş gözenekler ya da birazcık fondötenle bile kolayca perdelenebilen renk düzensizlikleri bizi yaşlı göstermiyor ; fakat " kalbin aynası " denilen bölgede , bazen sadece göz altında , bazen de tüm gözü çevreleyecek şekilde yerleşmiş göz altındaki morluk  maalesef yaşımıza yaş ekliyor ve bizi olduğumuzdan da yaşlı gösteriyor.

Peki bu göz altı morlukları neden olur ?
Göz altı morluklarına ne iyi gelir ?

Koyu göz halkaları , normalde gözün altında oluyor ; fakat nedenlerine bağlı olarak , yukarıda da yazdığım gibi tüm göz çevresinde de olabiliyor.
Genelde koyu halka denince , ona eşlik eden şiş bir göz çevresi alışılmadık bir durum değil ; fakat şişlikle mücadele , göz altı morlukları na kıyasla oldukça kolay olduğundan bu yazıda söz etmeyeceğiz.

Göz altında koyu halkalar la ilişkilendirilen bir kaç neden var aslında.
Genellikle çok üzerinde düşünülmez fakat bir alerjinin tetiklediği burun tıkanıklığı veya sinüzit bile göz altı morlukları na neden olabilir. 
Sigara içmek, alkol almak (aşırı ) , düzensiz uyku saatleri ve göz çevresini sıklıkla ovmak bu göz çevresinde morluk sorununu daha da kötü yapabilir.

goz alti morluklarina ne iyi gelir
Bir de genetik faktörü var tabii. Göz çevresindeki derinin yüzün diğer taraflarına göre bilmem kaç kat ince olduğunu pek çok yerde okumuşsunuzdur. Bazı ırklar , özellikle Uzak Doğulular daha yatkın olurlar koyu göz halkaları na. Bir de koyu cilt tonuna sahipseniz , pigmentasyon düzensizlikleri yüzünden göz altı morlukları da daha bir göze çarpar olur ve göz altlarınız olduğundan daha koyuymuş gibi gelebilir size

Genelde böbrek rahatsızlıklarıyla da ilişkilendirilir ; özellikle de göz altı morlukları ve yine koyu göz altları

Göz altı morlukları ndan nasıl kurtulunur?
Göz altı morluklarına ne iyi gelir
Hayatı tehdit edecek cinsten olmasa da koyu göz altları ya da koyu göz çevresi  "genellikle " kötü beslenme alışkanlıklarının göstergesi, başta bunu kabul etmek lazım. Yeterli uykunun dışında ; özellikle koyu göz altları ile savaşacak ve yeme düzeninize de dikkat ederseniz yavaş bir hızla da olsa azaltılmasına katkıda bulunacak olan vitaminlerin alınması gerekiyor.

Özellikle önerilen vitaminler aşağıdaki gibi. 

- Vitamin K 
Göz altı morluğu na, göz çevresindeki koyuluğa karşı etkili olduğu yazan pek çok kremin içerisinde bulunuyor vitamin K. Hatta cernor xo göz altı morluk kremi yazımda K vitamini içeren bir kremden bahsetmiştim.
Kanın sirkülasyonu için çok gerekli bir vitamin ve göz altı morluğu nu azaltmada etkili.

- C Vitamini ise ciltteki kolajen yenilenmesini arttıyor.Bu çok önemli çünkü bu şekilde koyu renkli göz halkaları daha az göze çarpar oluyor.

- ve A Vitamini ise her türlü cilt yenilenmesi için gerekli. Yeterli oranda alımı göz çevresindeki ince deri için de mutlaka işe yarayacaktır.

Bir de A  vitamininin cilt tamirinde kullanımını düzenlemek üzere E vitamini ile birlikte alımı da öneriliyor.

Bir de doğal yöntemler var tabii. En basitinden normal yüz maskesinizi yaparken , kapalı gözlerinizin üzerine birer dilim salatalık koymak gibi. Kısa sürede şişlik indirmenin yanında , göz çevresinin hafif de olsa renginin açıldığını da gözlemlersiniz. Kalıcı değildir ; fakat kısa süreli de olsa işe yarar.

Hazır olsun, uğraşamam ben diyenler için de daha önceden bahsettiğim morluk ve şişlik giderici göz altı maskesi var.

Evet ; göz çevresindeki koyuluklar zaman zaman gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Kapatıcı vs bir şekilde örtüyoruz üzerini. Fakat genetik değilse ve elimizde azaltma yolları varsa neden sorunun üzerini kapatma yoluna gidelim ki ?

İlk olarak sağlıklı beslenip , gerekli vitaminleri almakla başlayabiliriz. Haftada 5 gün yerine 2 gün kapatıcı kullanmak; ya da daha hafif bir göz altı kapatıcısı kullanmaya başlayacak kadar göz altındaki morluk ve koyulukları azaltabilmek de bir şeydir.

Başlayalım mı o zaman? :)

Bu arada göz altı morlukları hakkında bir yazım daha var blogda
Bir de en iyi göz kremi yazısı tabii 

6 yorum :

 1. Benim de başlamam lazım bakıma falan ama uykusuzluk yorgunluk işini çözemiyrum çünkü minik bir bıdığım var :)
  benim bloguma da beklerim :)
  http://loveandsmile.wordpress.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, uğrayacağım mutlaka :)

   Sil
 2. Benimki genetik maalesef :( Ama yinede söylediklerinizi deneyeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. K vitamini içeren, cernor xo benzeri bir krem denemenizi tavsiye ederim. Aslında öncesinde doktorunuza ya da bir eczacıya danışmak daha doğru olur :)

   Sil
 3. ben göz altı morluğu için neostrata nın göz kremini alıp kullandım ama sanki kırışıklık artı acaba ben mi kuruntu yapıyorum en iyisi doğal yollar galiba, faydalı bir post olmuş :)

  http://kavininkahvesi.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 4. Türk kahvesi telvesi çok iyi geliyor :)

  YanıtlaSil

Konuyla ilgili sorularınız için yorum bırakmanız yeterli ^^
spam, reklam ve link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.