6 Nisan 2013 Cumartesi

The Body Shop Vitamin E Göz Kremithe body shop goz kremi kullananlar
the body shop e vitaminli göz kremi

Göz altındaki şişlikleri indirme; morlukları hafifletme ve de nemlendirme iddialı bir göz kremi.

Şaşırdınız değil mi?

Benim bir göz kreminden beklediğim o 3 özelliğe de sahip görünüyor özelliklerine baktığımızda.

Ve sadece 35 lira ( Hala devam ediyor mu bilmiyorum ama The Body Shop'da 3 al 2 öde varken almıştım ben bu göz kremini)
Peki bu yazılanların ne kadarını gerçekleştiriyor?

+ Bir kere çok da güzel nemlendiriyor. Bunun dışında çabuk emiliyor ve sabah göz makyajı yapacaksanız fazla beklemek zorunda değilsiniz.
+ Şişlikleri bir patatesli göz maskesi kadar olmasa da indiriyor, hafifletiyor diyelim.

Gelelim morluk/ göz altı koyuluğu konusuna+ 4-5 haftalık kullanım sonrasında hafif de olsa aydınlatıyor göz çevresini. Uzun süre pc ekranının karşısında durmak, uykusuzluk, suyun az tüketilmesi vb nedenler de bu koyulukların yoğunluğunun artmasında etkili. Yani krem kullanmak çoğunlukla tek başına çözüm olmuyor. Bazen, güzel bir uyku uyduğunuz gecelerde, ekstradan bir bakım uygulamadığınız halde sabah kalktığınızda daha az koyu görünümlü, daha aydınlık göz çevresi ile karşılaşabilmek de bunun kanıtı.
Özet olsun derseniz 

The body shop göz kreminiGöz kremim çabuk emilsin. (ama beyaz iz bırakmaması için dikkatli uygulamanız lazım)
İyi nemlendirsin
Çok az da olsa şişlikleri indirsin diyenler kullanabilir.

Morluk konusunda ise çok bir ümit beslemeyin ama olursa ne ala 


Sevgiler


Ps: Genetik morluk/koyuluğunuz  veya herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ; düzenli uyku saatleri, yeterli su alımı ( çay vs olarak değil, direkt su olarak) bu sorunu genel olarak azaltır. Kendimden biliyorum. Bir de pc ekranına uzun süre tavşan misali bakmayın :)

göz altı morlukları nasıl geçer yazıma da bakabilirsiniz.

17 yorum :

 1. bu göz kreminin içi paraben dolu..Parabenlerin kanserojen olduğu konusunda yazılar var.Göz çevresindeki deri de çok ince olduğundan, daha iyi emilip bu parabenlerin vücuda gireceğinden eminim.

  YanıtlaSil
 2. Hangi yazılar adsız? Parabene gelinceye kadar kanserojen olduğu ispatlanmış pek çok madde var. Parabenin ne amaçla kullanıldığını biliyor musunuz?
  Paraben konusunda kesin bir sonuca varılmış değil ayrıca. Bence içerikteki diğer maddelere de en az parabene takıldığınız kadar önem vermelisiniz.

  YanıtlaSil
 3. eczanelerde satılan ürünlerin üzerinde parabensiz diye özellikle belirtiliyor ,eğer bir önemi yoksa niye özellikle parabensiz diye üzerine basarak söylüyorlar ben kimya son sınıf öğrencisiyim ,silikon türevleri de aynı kanserojen şüpheyi taşıyorlar ,bu üründe de sonradan farkettim içeriğinde cyclopentasiloxan ve cyclohexasiloxane diye iki silikon var ,sizde farketmemiş olabilirsiniz .Sonuçta kullanıp kullanmamakta herkes serbest , ama bazı konularda da bilgi sahibi olmak lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merak etmeyin, bu konuda bilgi sahibiyim. Hala da okuyor araştırıyorum. Eczanelerde parabensiz diye özellikle üzerinde yazılı ürünler konusunda sorunuza gelince, bu bir pazarlama stratejisi. Paraben yerine kullanılan koruyucu maddeler çok mu masum? Yani o içinde paraben yok diye yazan üründe de mutlaka bir koruyucu olmalı yoksa raf ömrü çok kısa olur, hemen tüketilmesi gerekir ve her türlü bakterinin çoğalmasına uygun hale gelir. Bir de Parabeni sadece kozmetiklerle sınırlı görmeyin; ilaçlarda da var ve bu bir mecburiyet.

   Ayrıca Paraben öyle bol kepçe kullanılan bir şey değil. Kullanımı belirli bir yüzdeyle sınırlanmış. Araştırmacıların üzerinde çalıştığı konu, kullanılan tüm ürünlerdeki parabenlerin toplu etkisini kansere yol açabilir mi şeklinde. Ve henüz bu konuda KESİN bir sonuç yok.

   Silikon ve türevleri ise ayrı mevzu.

   Sil
 4. 20 yasındayım uygun olur di mi?tek amacım guzel nemlendirme cunku:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok kuru bir göz çevren yoksa yeterli gelir muhtemelen :)

   Sil
 5. bu benim hala kullandığım ilk göz kremim :) 31 yaşındayım, şimdi kırışıklık için de önleyici bişeyler kullanmam lazım, bir tavsiyen var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aveseena puff be gone --- 50ml , en az 4 ay kullanırsın
   new peptin advanced eye cream( blogda yazısı vardı. Nemlendirme konusunda çok iyi diyemem ama diğer konularda ne diyorsa yapıyor)

   kullandığım göz kremlerinin çoğunun yazısı var blogda. Ama elimdekiler bitince dermalogica'dan gözüme kestirdiğim multivitamin power firm var. Göz ve dudak çevresine uygulanabiliyor ve sıkılaştırıcı, ince çizgileri azaltıcı işleve sahip.Göz çevresini pürüzsüzleştiriyor fakat krem değil de serum işlevi görüyor daha çok, yanında standart bir göz kremi kullanılabilir diye düşünüyorum :)

   Sil
 6. teşekkür ederim, çok naziksin :)

  YanıtlaSil
 7. Ben bunun baska bir serisini kullanıyorum. Çok memnunum. Bodyshopun ürünleri güzel oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vücut ürünlerini tercih etsem de bu da fena değilmiş aslında :)

   Sil
 8. Bu ürünün son kullanma tarihi kutu üzerinde yazıyor mu? resimlerde göremiyorum .Raf ömrü uzasın diye Paraben koyup 10 sene raf ömrü verirlerse çok anlamı yok.Kapak açıldıktan sonra işaretini görüyorum,ama üretimden sonra ne kadar rafta beklediğini son kullanma tarihi yazmazlarsa anlayamayız ki.Eczanelerdeki ürünleri inceledim ürünler parabensiz ve en fazla 2 sene raf ömrü var ,son kullanma tarihleri de kutu üzerinde açıkça yazıyor ,bu ürün iyi olabilir ama hergün düzenli göz kremi kullanacağıma göre sağlıklı olanı da kullanmak daha mantıklı değil mi sizce?

  YanıtlaSil
 9. Bu ürün kutu ile satılmıyor. Ayrıca son kullanma tarihi görememeniz normal çünkü her üründe açık açık yazmaz bahsettiğiniz gibi. Bunun yerine " lot code" da denilen , harf ve numaralardan oluşan bir kombinasyon yazar. Her firmanın kodlama sistemi kendine özgüdür.Bu numara ile ürünün üretim tarihi vs öğrenilir. İnternette bunun için siteler mevcut. Uğraşamam derseniz firmaya mail yollarsınız, onlar yardımcı olur.

  Ayrıca ben raf ömrü 10 yıl olan bir cilt bakım ürünü görmedim şimdiye kadar. Maksimum 3 yıldır. Fakat açıldıktan sonra 6 ile 24 ay arasında değişen sürelerde bitirilmeleri istenir. Ürünü açalı 2 ay olmuş ama son üretim yılından itibaren 3 yıl bitmiş ise o ürün atılır tabii,kullanmaya devam etme gibi bir hata yapılmaz.

  Paraben mevzusunu biraz yanlış anlamışsınız, orda asıl amaç ürün içerisinde bakteri üretmeyecek şekilde optimum kullanım süresi kazandırmak. Yani Parabeni basalım, 10 sene kullansınlar diye bir durum yok. Daha önce de söylediğim gibi, kullanımında belli sınırlamalar var.

  Bir de eczanelerdeki ürünleri inceledim demişsiniz ama hangi ürün? Her eczane anlaşma yaptığı dermokozmetik markanın ürünlerini satar , yani sattıkları marka ve ürünler değişiklik gösterir. Ben size üzerinde son kullanma tarihi yazmayan ve kutu veya şişesi üzerindeki lot code ile üretim yılını anlayabileceğiniz bir sürü dermokozmetik marka yazabilirim. Hatta çoğu öyledir. Yani üzerinde açık açık son kullanma tarihi yazmasını beklemeyin.

  Ayrıca eczanelerdeki ürünleri inceledim ve parabensiz demişsiniz, ben size eczanede satılan ve içinde koruyucu madde olarak paraben bulunan ama alanında dünyanın en iyisi ve gerçekten etkili ( fiyatları da 200 lirayı aşan) herkesin tercih ettiği ve dermatologların da önerdiği pek çok marka sayabilirim.

  Paraben mevzusuna fazla takılmışsınız ama desteksiz savunuyorsunuz.

  YanıtlaSil
 10. Teşekkür ederim bilgilerinize.Bu konuda araştırmacı olduğunuzu blogunuzu inceleyince gördüm.Bu yüzden size danışıyorum.Eczane ürünleri olarak Vichy , Avene,Bioderma ve La Roche Posay ürünlerini inceledim. fiyatları 50-60 tl civarında ve bu ürün gibi nemlendirici özellikle. İçeriğinde paraben yok ,hepsinin son kullanma tarihleri kutu üzerinde yazıyor ve en fazla 2 sene.Eczacılar da ürünlerde koruyucu olmadığı için raf son kullanma tarihlerinin diğer kozmetiklerden çok daha kısa olduğunu söylüyorlar.Gittiğim birkaç eczane nemlendirici göz kremi istediğimde hiçbiri 200 tl civarında pahalı bir ürün göstermedi.Parabene takılmam da bir Sağlık ve Tıp dergisinde okuduğum ,kozmetiklerde kullanılan parabenlerin göğüs kanseri ve yumurtalık kanserini tetiklediği üzerine yazılan bir makaleydi.Kanser vakalarında artık o kadar çok ki daha çok gencim ve benim gibi genç olanlarda daha sağlıklı ürünlere yönelmeli diye düşünüyorum.Belki de şimdi kanser olanlar önceden bu katkı maddelerine dikkat etmeyip kullananlar olabilir.Güzellik bir bayana lazım ama sağlık daha çok lazım :)) Makyaj ürünlerimi bile yavaş yavaş organik ve mineral olanlarla değiştirmeye başladım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yine yanlış :) ben size içerisinde koruyucu olarak paraben bulunan birsürü bioderma ürünü sayabilirim :)
   Bu bir ürünün kötü olduğunu göstermiyor.
   Bence parabenden çok ürünün cildinize faydalı olup olmayacağı konusuna eğilin.
   Dediğim gibi bu konuda henüz bir sonuca varılmadı fakat paraben içeren " pek çok" cilt bakım ürünü kullanıyor ve kümülatif etkileri konusunda endişe duyuyorsanız da( tek başına bir üründeki paraben miktarı çok çok az fakat dediğim gibi araştırmacıların üzerinde çalıştığı da kümülatif etkisi olur mu kanser üzerinde şeklinde- ki sonuç yok hala) bir ürün sırf paraben içeriyor diye elemeyin. Araştırın, seçin, kendinize göre bir ayarlama yapın :)

   Bir de paraben yok denilen ürünlerde genelde kullanılan koruyucu methylisothiazolinone dur. Bir araştırın bakalım ne kadar masummuş :)

   Sil
  2. Bir de, içerisinde koruyucu madde yok diyen eczacı maalesef yalan söylemiş . Paraben içermiyor denense başka koruyucu vardır, çoğunlukla da yukarıda bahsettiğim koruyucu :)

   Koruyucu bulunmayan bir ürünü 1-2 hafta belki kullanabilirsiniz ( taze maskeleri vs düşünün, hiç olmazsa meyve vs)bunu hiçbir dermokozmetik marka istemez ;)

   Sil
 11. Parabene bence çok takılmamak lazım.Paraben kullanmadıklarında ne kullanıyorlar onu bile bilmiyoruz.Ayrıca çoğu dermokozmetikte parabenlerle dolu.Paraben içermese de başka koruyucular içerdiği kesin yoksa 3-5 gün içinde bozulurlardı.Bende bir ara şampuanlardaki içeriklere takmıştım.Silikon olmasın,sülfat olmasın derken daha zararlı ve zararlı olduğu kanıtlanmış kimyasallarla karşılaşmaya başladım.Artık tek tek kimyasallardan ziyade içerik listesi kısa ürünlerle ilgileniyorum:) ama genel olarak içeriklerine eskisi kadar dikkat etmiyorum:)

  YanıtlaSil

Konuyla ilgili sorularınız için yorum bırakmanız yeterli ^^
spam, reklam ve link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.