21 Şubat 2012 Salı

Saç Serumları Mucize Mi? Bir İçerik Analizi

Saçın parlak görünmesi, yumuşak olması, kolay şekil alabilmesi için geliştirilmiş serumlar olduğu gibi; kabarmayı, elektriklenmeyi önleyen, kuru uçları onaran ve ısıl işlemle zarar görmesini önleyen saç serumları da mevcut.

saç serumu ne işe yarar kullananlar yorum blog
saç serumları mucize mi ? ne işe yarıyorlar ? içerikleri

Ambalajlarında kocaman  "glossing" , "anti-frizz" yazsa da çoğunun içeriklerinin üç aşağı beş yukarı aynı olduğunu biliyor muydunuz?

Daha önceki yazılarımda da yazmıştım; kozmetik ve cilt bakım konusunda bilinçli tüketici olmak için almayı düşündüğümüz ürünün önce içindekiler kısmına bakmamız lazım.

Peki standart bir saç serumunda neler var ve işe yarıyorlar?


Cyclopentasiloxane
ya da CPS olarak geçiyor ve bir tür silikon. Diğer tür silikonlarla kıyaslandığında görece daha hafif olduğundan saçı ağırlaştırmıyor ve yağlı bir görünüm oluşturmuyor.silikonlar saçı bir nevi waterproof hale getirdiği için nem kaynaklı elektriklenmeler de olmuyor haliyle. Anti-frizz derken kastedilen de bu zaten :)
Bir de üstüne saçı kayganlaştırıyor ve parlaklık veriyor. Oldu mu size " glossing " :)

Dimethicone
Bu da anti-frizz özellikle saç serumlarındaki ana içeriklerden biri. Saçı daha pürüzsüz,parlak ve statik elektriği azaltarak daha kolay şekil alır yapıyor. Tüm saç tipleri için kullanılabiliyor.

Genelde tüm saç serumlarında bu iki silikon türevi olmazsa olmaz gibi :)

Bunun dışında denature alkol var saç bakım serumlarında ( alcohol denat ) Köpüklenmeyi engelleyici, çözücü olarak kullanıldığı gibi anti - bakteriyel ajan olarak kullanıldığı yerler de var.

Bir de parabenler tabii ; her saç serumunda yok paraben ama koruyucu olarak çoğunda mevcut. Paraben içermeyenlerinde de alcohol denat oluyor. Bazılarında da her ikisi birden :)

Ama yukardaki şu iki ana içerik ve türevlerinin olmadığı serum yok

Şahsi düşüncem ; şampuanlarda uzun dönemde saçlı deride gözenekleri tıkayarak derinin nefes almasını engellemesi ile dökülmeye neden olabilmesi nedeniyle silikona şüpheyle baksam da serumlarda kötü bir etkisinin olacağını düşünmüyorum  çünkü bu serumlar deriye değil saça uygulanıyor.

şampuan içerikleri blog yazısını da okuyabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

sevgiler

5 yorum :

 1. Bu yazını da çok sevdim, ellerine sağlık..Aldıklarımın içeriğine bakıyorum ama arada acaba bu ne işe yarıyor ki dediğim çıkıyor..Daha çok yazabilirsin bu yazılardan, ben büyük bi zevkle okurum ;)

  YanıtlaSil
 2. jd, tesekkurler canım :) artık ara ara bu tıp ıcerık yazıları yazayım dıyorum ben de,faydalı olursa ne mutlu bana :)

  YanıtlaSil
 3. hım ne güzel bir blogmuş burası:)

  YanıtlaSil
 4. teşekkurler aylin :) ve hosgeldın :)

  YanıtlaSil
 5. Çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler. Saç ile ilgili postlara devam:)


  http://lussostyle.blogspot.com/

  Sevgiler

  YanıtlaSil

Konuyla ilgili sorularınız için yorum bırakmanız yeterli ^^
spam, reklam ve link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.